Opština Sokobanje je uz Opštinu Vrnjačka Banja, Grad Kragujevac i Grad Vranje nagrađena za uključivanje građana u donošenje odluka i transparentnost u radu od Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i Stalne konferencije gradova i opština. Od Ministarstva državne uprave Opština Sokobanja je kao nagradu za transparentnost u radu dobila dva i po miliona dinara i ova sredstva će biti upotrebljena za opremanje seoskih igrališta. Od Stalne konferencije gradova i opština, za uključivanje građana u donošenje odluka, Opština Sokobanja dobila је juče 14 računara, koji će prema rečima predsednika opštine, Miodraga Nikolića, dobro doći za dalje unapređenje rada lokalne samouprave.
Od kada sam na mestu predsednika opštine od 2020. godine, trudio sam se da širu javnost, privredu, udruženja uključimo u donošenje ne samo strateških planova i odluka, već da učešće u radu organa lokalne samouprave spustimo do nivoa najobičnijih odluka koje se tiču svakodnevnog života građana, rekao je ovim povodom predsednik opštine Sokobanja, Miodrag Nikolić. Kako je objasnio u ovom cilju su otvorene različite aplikacije koje su omogućile svakodnevnu komunikaciju sa građanima. Komunikacija se odvija putem elektronske pošte i društvenih mreža – facebook-a i instagrama, a građani na odgovore ne čekaju duže od 24 sata. Kako je predsednik opštine rekao, predlozi i sugestije građana se prihvatju, a od skoro je oformljena Kancelarija za mlade, kako bi komunikacija i sa njima bila bolja, a u cilju pravovremenog odgovora na njihove potrebe.
đMinistarstvo državne uprave i lokalne samouprave u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština je raspisalo konkurs koji je realizovan za 2023. godinu za izbor najbolje opštinske/gradske uprave, za primenu principa dobre uprave. Postoji nekoliko principa, a konkretno u slučaju opštine Sokobanja dobijena je nagrada za transparentnost i javnost rada. Opština Sokobanja je pokazala izuzetno zanimljiv princip prilikom donošenja Plana razvoja uključivanjem velikog broja građana . Reč je o neuobičajnom metodu za lokalne samouprave u smislu što je veći deo tog procesa propisan zakonom, a u slučaju Sokobanje išlo se i dalje od onoga što se zahteva zakonom što se tiče uključenja građana, rekao je Marko Tomašević, zamenik generalnog sekretara Stalne konferencije gradova i opština. Treba pomenuti da je Plan razvoja krovni dokument lokalne samouprave i ovo je ocenjeno kao primer dobre prakse.
Stalna konferencija gradova i opština podržava lokalne samouprave u realizaciji principa dobre uprave, kako bi lokalne samouprave unapredile svoje usluge prema građanima. Jedan deo je novčana nagrada Ministarstva Državne uprave i lokalne samouprave, a drugi deo je podrška Stalne konferencije gradova i opština u opremi koja se donira kroz projekat partnerstva za lokalnu samoupravu uz podršku Vlade Švajcarske.