06.avg DAN RUDARA
Nena Markovic
6.avgust je dan rudara Srbije. Dan rudara je ustanovljen u znak sećanja na 6. avgust 1903. godine kada je u Senjskom rudniku, prvoj i najstarijoj jami u zemlji, koja je danas u sastavu „Rembasa“, počeo štrajk zbog lošeg položaja rudara. Štrajkači su se tada izborili za bolji položaj i skraćenje radnog vremena.
Neposredni povod štrajku u Senjskom rudniku te godine, 50 godina posle pronalaska i početka kopanja uglja u Senju, bilo je „otpuštanje sa posla trojice radničkih aktivista“.
Za devet dana štrajka, zapisali su hroničari tog vremena, rudari Senjskog rudnika su „izborili povratak na posao dvojice otpuštenih radnika, skraćenje radnog vremena i besplatan olaj za osvetljenje“.
Na teritoriji opštine Sokobanja nalazi se RMU „Soko“, a njegovo eksploataciono polje zahvata atare sela Čitluk i Vrelo a delom i atare sela u njihovoj okolini. Eksploatacija uglja u njemu je počela pre više od 100 godina, još 1898.godine sa prekidom pa ponovo 1908. Do 1922. kada o njemu piše Ridiger iskopano je 675 tona uglja. Nakon toga je počeo intezivniji rad na ispitivanju nalazišta i iskopu uglja da bi nakon završetka II Svetskog rada počela modernizacija rudnika koja je doprinela da se 1970. godine postigne maksimalna godišnja proizvodnja od 225 hiljada tona uglja. Slede godine uspona i padova, požara i jamskih nesreća da bi se 2005. godine stiglo do cifre od oko 600 hiljada tona uglja. Danas RMU ima nov sistem pranja uglja a rezerve ovog rudnika se procenjuju na oko 50 miliona tona kvalitetnog mrkog uglja. Rudnik „Soko“ – Citluk je izgradio i polovinom 2006. godine pustio u pogon novu upravno pogonsku zgradu povrsine 2.500 m kvadratnih. Nova zgrada po kapacitetu i funkcinalnosti u potpunosti zadovoljava potrebe za preko 600 zaposlenih radnika. Imajuci u vidu lokaciju pomenute zgrade kao i cinjenicu da se rudnik nalazi na teritoriji prve ekoloske opstine u Srbiji, rudnik je vodio racuna o ocuvanju životne sredine i izgradio sistem za preciscavanje otpadnih voda pre ispustanja u reku Izgaru. Na 520 metara ispod zemlje rudari rade u tri smene a njihova bezbednost se kontroliše iz dispečerskog centra. Svim rudarima RMU „Soko“ želimo da se rudarsko ,,Srećno,, čuje i narednih 100 godina.